Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milo priznao krivicu, Migo žrtveno jagnje * Novinaru „Dana“ zabranio da postavlja pitanja * Brajović gradi kuću sa dva dupleksa * Milošević odbio status svjedoka saradnika * Uplatiće 22 miliona, ako CBCG odblokira račune * Poseban račun i više para za izbornu kampanju * Glasovi tišine kao spas od buke
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-01-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BRANKO RADULOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKOG FRONTA:
Pokažimo pokajniku Dušku Kneževiću i budućim pokajnicima da je sučeljavanje sa istinom blagotvorno i spasenje i za njih i za sve nas.

Vic Dana :)

Mujo i Haso idu livadom i naiđu na stado ovaca, Mujo kao iz topa ovdje ima 450 ovaca. Haso sav zbunjen ode do pastira i ovaj mu kaže da ima tačno 450 ovaca, idu oni tako kad naiđu na drugo stado Mujo opet pogodi, i tako još 3-4 put Mujo odma prebroji. Pita Haso sav u čudu kako ti tako brzo prebrojiš ovce? Mujo veli a to ti je bar lako, samo sabereš sve noge i podijeliš sa 4.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2019-01-21 POVODOM ZAJEDNIČKE PREGOVARAČKE POZICIJE, IZ KOALICIJE 27 OCIJENILI
Sa ceremonije otvaranja poglavlja 27 EU ukazala na ključne probleme
Dan - novi portal
Zahtjevi Evropske unije (EU) predstavljeni u zajedničkoj pregovaračkoj poziciji za poglavlje 27 jasno reflektuju probleme i neodržive prakse u Crnoj Gori na koje je Koalicija 27 ukazivala tokom prethodnih godina, a posebno u oblasti upravljanja otpadom, zaštite prirode, kvaliteta vazduha, vode, klime i horizontalnog zakonodavstva, saopšteno je iz Koalicije 27, mreže koju čini 20 nevladinih organizacija koje se bave životnom sredinom i klimatskim promjenama.
– Iako je EU objavila svoju poziciju, pregovaračka pozicija Crne Gore kao zemlje kandidata i dalje je zadržala stepen tajnosti „interno“, zbog čega pozivamo Vladu Crne Gore da ovaj dokument učini dostupnim javnosti. Porazna je činjenica da nevladin sektor ostvaruje kvalitetniji i bolji dijalog sa tijelima EU nego sa odgovornim nacionalnim institucijama, i da o zahtjevima naše države, koji se zapravo tiču svih crnogorskih građana, saznajemo ili nagađamo iz zajedničke pregovaračke pozicije – navodi se u saopštenju Koalicije 27.
Smatraju da zahtjevi iz pregovaračke pozicije EU slikovito prikazuju koliko je sve manje vremena ostaje za obezbjeđivanje djelotvornog sprovođenja složenih direktiva.
– Kako je u navedeno u početnom zahtjevu, EU očekuje da zaštita životne sredine sada bude uključena u definisanje i sprovođenje svih sektorskih politika, kao i da sve nove investicije, poput HE na Morači, istraživanja nafte i gasa, malih hidroelektrana, treba već sada da odražavaju nacionalno zakonodavstvo u oblasti životne sredine u skladu s evropskom pravnom tekovinom. Smatramo da je za ispunjavanje ovog zahtijeva potrebno uraditi prije svega nacionalnu reviziju strateških i investicionih planova, počevši od strategije razvoja energetike, turizma, saobraćaja, kao i prostornih planova višeg reda. Takođe, smatramo da je neophodno uozbiljiti primjenu zakonskih propisa vezanih za zaštitu potencijalnih Natura 2000 područja, očuvanje dobrog ekološkog statusa voda i procjenu uticaja na životnu sredinu, sa svrsishodnim javnim raspravama – saopštili su iz Koalicije 27.
Kada je riječ o prelaznim mjerama, iz Koalicije 27 podsjećaju da EU upozorava Crnu Goru da mora imati detaljne planove implementacije praćene jasno utvrđenim fazama za primjenu pravne tekovine.
– Za oko 13 najtežih direktiva obavezali smo se 2016. god (NSAP) da hitno, a do kraja 2018. godine donesemo specifične planove za implementaciju direktiva (DSIP). To se posebno odnosi na direktive o otpadu, vodama i emisijama zagađenja u vazduh, pošto su one od ključnog značaja za komponentu povraćaja troškova i biće visoko prisutne u strategiji finansiranja tokom dužeg vremenskog perioda. Izostanak ovih planova govori o tome koliko smo spremni za budući proces pregovora – istakli su iz mreže NVO.
Kako su ocijenili, kritična nespremnost države vezana je upravo za oblast upravljanja otpadom i situaciju da dvije lokalne samouprave nijesu uspostavile sistem upravljanja otpadom u skladu sa zakonom, dok u cijeloj državi postoje samo četiri gradska postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, uz neprihvatljivu dinamiku izgradnje novih postrojenja i kanalizacione mreže.
A.O.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"